Očkování

Nejlepší je pokud chovatel předá novému majiteli štěňata odčervená tak i očkovaná. Očkování je proces, při kterém je do těla vpraven mrtvý virus, který vyvolá tvorbu protilátek proti onemocněním. První očkování lze provádět v šestém týdnu života a s pravidelným opakováním podle rady veterinárního lékaře, nebo až ve věku osmi týdnů a s následným opakováním ve 12 týdnech. Vždy se prosím řiďte radami vašeho veterináře.



Odčervení

Existují odčervovací přípravky, které se štěněti podávají ve stravě. Záleží na preparátu, ale obecně lze první odčervování provést mezi 17.-21. dnem života. Tuto léčebnou kůru je nutné zopakovat podle pokynů veterinárního lékaře v určeném termínu, přibližně 14 dní po první aplikaci. Dále pak opět dle pokynů veterináře a u dospělých psů jednou za půl roku.



Prořezávání zubů

Při prořezávání trvalého chrupu má štěně stejné problémy, jaké známe u dětí, tedy otoky a záněty dásní a bolest. Projeví se to jejich neklidem, odmítáním potravy nebo slintáním. Je vhodné v tomto období dát štěněti k okousávání nějaký tvrdý předmět, čímž se zmírní bolest dásní a urychlí se vypadávání mléčných zubů.



Nácvik čistoty

S nácvikem čistotnosti je nejlépe začít ihned po odběru štěněte. Štěně většinou potřebuje vykonat svou potřebu po probuzení nebo po jídle. Pokud máte zahradu a trávíte většinu času doma, máte nejlepší předpoklady k tomu, aby se štěně naučilo vykonávat potřebu mimo dům co nejdříve. Pokud bydlíte v bytě, musíte se rozhodnout, jestli nejprve budete učit štěně chodit na noviny, kočičí WC, či psí plenku v bytě nebo hned od začátku zahájíte nácvik čistoty venčením. Občas se štěněti stane nehoda i v bytě, nikdy ho však za to netrestejte, mohlo by to mít nežádoucí následky. Na každém štěněti jsou, předtím než vykoná potřebu, patrné určité signály, často je to očichávání podlahy v kruhu. Mezi tímto varovným signálem a vykonáním potřeby uplyne většinou jen velmi krátká doba, proto byste si měli těchto známek všímat, časem je jistě velmi dobře rozpoznáte. Naučte také svého psa vykonávat potřebu na povel, později to jistě oceníte. Když se štěně chystá vykonat potřebu na vámi určeném místě, vyřkněte vždy stejný povel, např. „čůrej“ nebo „udělej loužičku“, a když štěně potřebu vykoná, pochvalte je.



Nácvik na noviny, psí plenku, či kočičí WC

Pokud je štěně v ohrádce, patrně si k vykonání potřeby vybere koutek v protilehlém rohu pelíšku. Připravte tam štěněti WC- noviny, plenku,podestýlku. Pokud štěně volně běhá po bytě, vyberte místnost bez koberce, kde štěně nějakou dobu můžete nechat. Celou podlahu pokryjte novinovým papírem, a až si štěně vybere své místo, ostatní papíry odstraňte. Štěně by mělo chodit stále na stejné místo. Postupně novinový papír,psí plenku, či kočičí podestýlku přesunujte na místo, které jste vybrali, jako budoucí pohotovostní WC.



Nácvik k venčení

Nejlepší způsob nácviku čistoty je zůstávat se štěnětem nějakou dobu doma. Choďte s ním ven vždy, když se probudí, po jídle nebo po ukončení aktivity. Vysledujte co nejdříve, jaké štěně vysílá signály, když chce vykonat potřebu, a vždy, když se k tomu chystá, běžte s ním ven. Vyřkněte povel, vyčkejte se štěnětem, a po vykonání potřeby, na vámi určeném místě, štěně pochvalte.



Jedovaté rostliny

Některé rostliny, které se vyskytují ve vaší zahradě i domácnosti mohou být pro psa jedovaté. Mohou psovi způsobit nejen podráždění kůže nebo sliznice, ale i otravu, či dokonce přivodit smrt. Měli byste proto znát všechny rostliny, které se v okolí psa vyskytují, a ty nebezpečné odstranit.



Výběr hraček

K dobrému vývoji každého štěněte patří hra. Nejlepší variantou samozřejmě je, když si se svým pejskem hrajete vy, jeho majitel. Avšak jsou chvíle, kdy zrovna nemáte čas nebo pes musí zůstat sám doma, a štěně si musí hrát samo. K tomu mu ovšem musíte obstarat hračky, protože jinak si ke hraní a kousání najde v domácnosti něco sám. Každá hračka však není pro vašeho čtyřnohého miláčka vhodná, je důležité se zamyslet nad jejich výběrem. Na trhu je velmi mnoho speciálních hraček, které jsou vhodné nejen pro štěňata, ale mají je ve velké oblibě i dospělí či starší psi.

 


Vývojová stadia vašeho štěňátka


8. až 12. týden života – stává se vaším partnerem-fáze socializační Tato fáze má obrovský vliv na budoucí povahu štěněte. Na práci chovatele musí navazovat intenzivní práce majitele, protože v tomto věku jsou štěňata předávána novým majitelům. V této fázi je již ukončen vývoj mozku i kritická fáze pro vtiskávání, a individuální péče o štěně u nového majitele by měla být zárukou dalšího rozvoje psychiky. U štěňat se rozvíjí zvědavost, navazují kontakty s jinými lidmi i jinými zvířaty a začínají rozlišovat svojí smečku. Je na majiteli, aby usměrňoval rozvoj štěněte a vštěpoval mu správné návyky.

3. měsíc až po nástup puberty - Toto období je ideální k postupnému výcviku psa a také k vyčlenění jeho postavení v nové rodině. V tomto období je štěně dobře tvárné a za úplatu (pamlsek) je schopno vykonávat to, co po něm požadujeme, nezapomeňme také na slovní pochvalu s patřičnou intonací v hlase. Intonace našeho hlasu je pro komunikaci se psem velmi důležitá. Štěně se brzy naučí, podle našeho hlasu rozpoznat, co je špatně a co dobře.

Puberta - Je období dozrávání pohlavních žláz. U fen je příznakem první hárání (okolo 6.. měsíce), u psů není pohlavní dozrávání tolik viditelné. Příznakem bývá zvedání nohy při močení a počátek značkování. Sexuální dozrávání se projevuje i v psychice nástupem náladovosti a neposlušnosti. Začíná se i boj o výsadní postavení ve smečce.. Trpělivost a důslednost je zde velmi důležitá. Toto je jistě pro vás, a hlavně nezkušené majitele nejobtížněji zvládnutelné období v soužití s vašim psem. Pokud jste v předcházejícím období ve výchově nic nezanedbávali, podaří se vám zvládnout toto zvládnout s menšími obtížemi. V tuto dobu určitě poznáte, kde jste kladli menší důraz, váš pes totiž určitě provede nejeden pokus o to, aby povýšil své postavení v hierarchii vaší smečky (rodiny). Při těchto jeho pokusech musíte být velmi důslední, váš kamarád musí pochopit, že jeho snahy jsou zbytečné. Nic však netrvá věčně, a toto období skončí, než se nadějete.

Od 18 měsíců - dospělost V tomto období se pes již zklidní, tělesně je již dospělý, jeho charakterové vlastnosti jsou již plně vyvinuty.

 

 

TOPlist